arama

Ankara’da Gezilecek Yerler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ömer faruk
  • 1 Star
    Loading...

Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı yer ve ülkemizin başkenti Ankara. Ülkemizin 2.ci büyük şehri olan Ankara birçok yerli turiste ev sahipliği yapmaktadır. Cumhuriyetin kurulmasına ev sahipliği yapan ilk meclis bu kentimizde bulunmaktadır. Her yerde simit yenilebilir olsa da Ankara simidi lezzetiyle dünya çapında tanınmaktadır. Ankara, memur kenti olarak anılsa da içerisinde birçok gezilecek yeri vardır. Özellikle parkları ve müzeleri yerli turistlerin ilgisini çekmektedir.

Ankara’da gezilecek yerlerin başında Ankara evleri gelmektedir. Şehrin kendisine özgü bu evler mimari açıdan ince çizgilere sahiptir. Bu evler 2 katlıdır ve dış yapısı ahşap malzemeden yapılmıştır. Bu evleri Altındağ ilçesinde görmek mümkündür.

Ankara’da bulunan parklar adeta birer orman gibidir. Bu parklar içerisinde pek çok çeşitte ağaç bulunmaktadır. Bu nedenle Ankara parkları birer oksijen deposu olarak da bilinir. Yaz aylarında dışarıdan gelen insanların ve şehir insanlarının dinlenebileceği bu parklar sonbahar aylarında yağlı tabloları andıran manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Ankara gezilecek yerler açısından kısıtlı olsa da birçok sosyal aktivite bu parkların içinde gerçekleşmektedir.

Etnografya ve Anadolu Medeniyetleri müzeleri, Anadolu’nun geçmiş tarihini gelen ziyaretçilerine sunmaktadır. Geçmişte Anadolu topraklarında kurulan uygarlıklara ait birçok obje ve nesne bu müzelerde yer almaktadır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir’de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Her yıl giderek artan ziyaretçi sayısı ile yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.