arama

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya'da Üniversite Eğitimi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ayhan Kapancı Ayhan Kapancı
  • 1 Star
    Loading...

Almanya’da okumak, çeşitli sebeplerden dolayı yabancılar için son derece caziptir. Her şeyden önce, bu, giriş sınavları olmaksızın Avrupa’nın en eski üniversitelerinde temel bir yüksek öğrenim elde etmek için bir fırsattır. Almanya’da eğitim Almanca konuşan ve İngilizce konuşan programlar arasında bir seçim yapmanızı gerektirir. Almanya’da eğitim, öğrencilerin yerel işletmelerde çalışarak ekstra para kazanmalarına izin verir, bu da yabancıların mezun olduktan sonra işe yerleştirilme sürecinde avantaj yaratır. Alman üniversitelerinin uluslararası bölümlerinin diplomaları, Avrupa ve ABD’nin birçok ülkesindeki işverenler tarafından yüksek oranda derecelendirilmiştir.

Almanya’daki yüksek öğrenim öğrencileri, devlet üniversitelerinden ücretsiz olarak yararlanabilir, her yarıyılda 100 ila 600 avro arasında sadece küçük bir öğrenci ücreti ödemeniz gerekir.

Kabul şartları

Serbest eğitim programları sunan devlet üniversitelerinde, genellikle Almanca eğitim verilmektedir. Bir üniversiteye kaydolmak için bir yabancı, Test DaF-Niveaustufe puanı 3’den düşük olmamalıdır. Bazı üniversiteler, DSH-Prufung’un dil sınavını yürütmektedir.

Program türleri

Almanya’daki eğitim mühendislik, inşaat ve elektroteknik gibi bölümlerde ön plana çıkar. En ünlü Alman üniversitelerindeki bu fakülteler klasik eğitim geleneklerine bağlı kalmakta ve güçlü bir öğretim kadrosu tarafından denetlenmektedir. Alman üniversitelerinin çoğu, yabancıların kendi üniversitelerinde çalışmalarına başlamasını ve benzer bir uzmanlık alanında Almanca olarak tamamlamasını sağlayan Bologna kredi transfer sistemine geçti.

Hazırlık programları Studienkolleg’e giriş, dil sınavının sonuçlarına dayanmaktadır, ancak dil yeterliliği için oldukça sadık gereksinimlere sahiptir. Öğrenimlerini başarıyla tamamlayan ve final sınavını geçen öğrenciler, Almanya’daki lisans bölümlerine otomatik olarak kayıt olurlar.

Programlar ortalama 3 yıllık bir eğitim için tasarlanmıştır. Programın sonunda öğrenci bir bitirme projesi hazırlar, bu proje özel bir komisyon tarafından değerlendirilir. Lisans dereceleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş özel üniversitelerce ve profesyonel akademiler tarafından da verilebilmektedir. Lisans diploması sahibi, yüksek öğrenimini Almanya’da veya bu diplomanın resmen tanındığı diğer ülkelerin üniversitelerinde devam ettirebilir.

Yüksek Lisans programında Almanya’da eğitim, uzmanlığa bağlı olarak 1-2 yıl için tasarlanmıştır. Her kurum için kayıt koşulları farklı olabilir. Güncel koşullar her yıl değişebilmektedir, bu konuda detaylı bilgi için başvurmayı planladığınız üniversitenin web sitesini ziyaret ediniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.