Almanya’da Lise Eğitimi

By Yurtdışında Eğitim

Almanya, eğitim kalitesinin ve eğitim kültürünün en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Her gün gelişmeye devam eden bilime yönelik eğitimi ile üniversitelerin yanı sıra lise eğitimi konusunda da yurt dışından öğrenci göçü almaktadır. Almanya’da Hannover, Bonn, Berlin, Freiburg, Fulda ve Erfurt bölgesinde bulunan devlet liselerine bu program sayesinde kayıt olabilirsiniz. Kayıt olabilmek için okul türüne göre dil yeterliliği ve not ortalaması şartı aranmaktadır.

Almanya’da Lise Eğitimi Sistemi

Almanya’da Lise Eğitimi birkaç farklı kurumda devlet ve özel liseler tarafından verilmektedir. Özel ya da devlet fark etmeksizin liseler belirli türlere ayrılmıştır. En başarılı öğrencilerin eğitim gördüğü Gymnasium adı verilen okullar bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler lise bitirme sınavıyla direkt olarak üniversiteye geçiş yapmaktadırlar. Eğitim üniversiteye yönelik olarak verilmektedir. Realschule adı verilen ve yine başarılı öğrencilerin yer aldığı diğer bir lise türünde ise öğrenciler mesleki yatkınlığına göre eğitim almaktadırlar. Bu okulu bitiren öğrenciler de bitirme sınavı ile üniversiteye geçiş yapabilir ya da 3 yıl süren mesleki okullara gidebilirler. Hauptschule adı verilen liseler ile başarısız öğrencilere eğitim vermektedir. Üniversiteye öğrenci yetiştirmek yerine tamamen mesleki eğitime önem vermektedir. Son olarak Gesamtshule adı verilen liseler ise tüm eğitim sistemini kapsamaktadır. Bu okulda öğrenciler seviyelerine göre sınıflara yerleştirilir ve o doğrultuda eğitim verilir.

Almanya’da yaşam

Almanya’da Lise Eğitimi alırken en güvenli ve ekonomik yol aile yanında yaşamak olacaktır. Alman bir ailenin yanında diğer ihtiyaçlarınızda karşılanarak yaşayabilirsiniz. Böylece Alman kültürü ve yaşamını da yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Almanya’da bu tür eğitim için aile seçimi titizlikle yapılmaktadır. Onay içinse kendi ailenize başvurulmaktadır. Bunun yanı sıra adaptasyon için de öğrencinin her an ulaşabileceği bir danışmanı olacaktır.


Yorum yapın