ALES’e Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

By ALES

ALES’e Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Lisansüstü eğitime giriş ve akademik personel sınavı olması sebebiyle son derece önemli sınavlardan birisi olan ALES, yılda iki defa ALES İlkbahar ve ALES Sonbahar isimleri ile yapılmakta olup, içeriği bakımından oldukça önemlidir. Yeni düzenlemelerden sonra sayısal ve sözel olarak, iki ayrı kategoriye ayrılmıştur. ALES’e hazırlık süreci, sınavda daha fazla motive başarı açısından, mutlaka iyi değerlendirilmesi gereken bir süreçtir.

ALES’e hazırlık için belirli bir teknik olmasa da, kendinize has teknikleri kullanmak her zaman için ekstra fayda sağlayacaktır. Yazımızın devamında, ALES’e hazırlık süreci için, bir takım ipuçları yer almaktadır.

Sözel Bölüm İçin ALES’e Hazırlık Nasıl Olmalı?

Sözel bölümdeki soruların paragraf ağırlıklı olması sebebiyle, sınavlara hazırlık aşamasında önceliğiniz belirli aralıklarla kitap okumak olmalıdır. Kitap okumaya ek olarak, bol bol paragraf soruları çözerek, sözel bölüm için daha iyi bir hazırlık süreci geçirilebilir. Piyasada satılan ALES paragraf soru bankaları, sözel bölüm için çalışmalarınızda oldukça fayda sağlayacak içeriklere sahiptirler.

Dil bilgisi konu anlatımlı soru bankaları da,  sözel çalışmalarınızda önemli birer yardımcı kaynak olacaktır.

Sayısal Bölüm İçin ALES’e Nasıl Hazırlanılır?

Matematik bilgilerinden oluşan ALES sayısal, temel matematik üzerinde sorular sorulması nedeniyle, sayısaldan hoşlanmayanlar için bile fazla zor gelmeyecektir. Soruların rahatlıkla çözülebilecek sorular olması, tamamen soru konularının mantığını kavrayabilmenize bağlıdır. Sayısal bölüm hazırlığı için soruların mantığını kavrayıp, soru çözümlerinizi bu yönde yapmanız daha doğru olacaktır. Buradaki mantığı anlamadığınız takdirde, fazla bir faydası olmayacağını söylemek gerekir.

Kendi Taktiklerinizi Uygulayın

Her şeyden önemlisi ise, okuduklarınızı daha iyi kavradığınız yöntemleri, yine uygulayın. Akşam yatmadan önce tüm bildiklerinizin özetini 20 dakikaya sığdırdıktan sonra, sabah kalktığınızda yine 20 dakika bildiklerinizi özet şeklinde yenileyin. Böylelikle tüm öğrendikleriniz, daha akılda kalıcı olacaktır.

 


Yorum yapın