ALES nedir?

By ALES

ALES nedir?

Her ne kadar yüksek lisans başvuruları için girilmesi gereken bir sınav olarak bilinse de, Araştırma görevlisi, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, eğitim öğretim planlamacısı, çevirici, uzman ve okutman kadroları için öğretim elemanı dışında kalan kadrolardan nakille atanabilmek ve doktora eğitimi için girilen sınava ALES denilmektedir.

Açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime Giriş Sınavı olan ALES, ÖSYM tarafından düzenlenmekte olup, ilkbahar ve Sonbahar dönemleri olmak üzere, senede 2 defa düzenlenmektedir. Bu nedenle Ales İlkbahar ve ALES Sonbahar Sınavı olarak, iki farklı isimle anılmaktadır.

ALES SINAVI;

  • Türkiye’de lisansüstü eğitime geçiş için,
  • Yükseköğretim kurumlarında Okutman, Çevirici, uzman, araştırma görevlisi, eğitim öğretim planlamacısı
  • Yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi ve öğretim elemanı
  • Yurtdışında lisansüstü eğitim görmek için gönderilecek adayları seçmek için

Kurumların belirledikleri puanları veren sınav sistemlerinden birisidir.

ALES sınavı sonucunda elde edilen puanlar, tüm adaylara Sınav Sonuç Belgesiyle birlikte duyurulmakta ve adayların gerek görmeleri halinde, yukarıdaki amaçlar doğrultusunda ilgili kurumlara adayların kendileri tarafından verilmektedir.

ALES sınavı yukarıda belirtilen yerlere giriş için büyük önem arz etmekte olup, bu sınavlarda iyi bir başarı yakalamakta haliyle oldukça önemlidir.  Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda girilen ALES, yine ilgili kurumlar tarafından sonuçları dikkate alınan tek sınav olma özelliğini taşımaktadır. Yani bu sınavdan elde edilecek başarı, yukarıdaki görevler ile ilgili kurum ve kuruluşlarda kariyer edinebilmek için mutlak surette şarttır.

Özellikle tezli yüksek lisans başvurularında, üniversiteler bu sınav sonuçlarına büyük önem vermektedirler.  Bu nedenle yüksek ALES sınavı puanına sahip olmak, yüksek lisans başvuruları için oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır.  Yüksek lisans başvurusu yapan öğrenciler üzerinde farklı puanlama yapan üniversiteler, bu puanlamadaki en büyük payı, ALES’te elde edilen sınav başarısına vermektedir.

 


Yorum yapın