ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

By ALES

ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

ALES’e nasıl başvuru yapabilirim? Sorusunun cevabını arayanlar için rehber niteliğinde olan bu yazıda, özetle ALES başvuru işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

ALES Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Daha önceden ÖSYM sistemi veri tabanında kayıtlı fotoğrafı bulunanlar internet üzerinden rahatlıkla ALES başvuru işlemleri yapabilirken, sistemde kayıtlı başvurusu olmayanlar ise, başvuru merkezine müracaat ederek ALES başvurusu yapabilmektedirler.

İnternet Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır?

ÖSYM’nin internet sitesi üzerinde yer alan ilgili formu doldurarak, İnternet üzerinden başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandığında “Başvuru işlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” ibaresini gördüğünüzde, başvurunuz sorunsuz olarak yapılmış demektir. İnternet üzerinden başvurular için, yukarıda da belirtildiği gibi, sisteme daha önceden kayıtlı fotoğrafınızın olması gerekmektedir.

Başvuru Merkezinden Nasıl Yapılır?

Başvuru merkezinden yapmak için ise, kendinizin merkeze giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada size verilen formu eksiksiz doldurarak, başvuru yapabilirsiniz. Yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızın olması gerektiğini unutmayın.

Gerek internet ve gerekse başvuru merkezinden yapılan başvuruların ardından, geriye sınav ücretini yatırmak kalıyor. Bu ücretleri de, geçerlilik süresi içerisinde yatırmanız gerekmektedir.  Eğer ki herhangi bir sağlık sorununuz ve engeliniz bulunuyor ve bunu belirtmek istiyorsanız, devlet hastanesinden aldığınız sağlık raporunuzun onaylı kopyalarını posta yoluyla, başvuru süresi içerisinde ÖSYM merkezine göndermeniz ve başvuru esnasında Sağlık Durumu formunu da doldurmanız gerekmektedir.

ALES Sınav Ücretleri Ne Kadar ve Nereye Ödenmeli?

ALES başvursu yaptıktan sonra, ALES sınav ücreti her dönem için ÖSYM tarafından belirlenmektedir. 2018 yılı  için ALES sınav ücretleri İlkbahar ve Sonbahar olmak üzere 100 TL olarak belirlenmiştir.

ALES sınavı ücretleri neredeyse tüm bankaların ATM’lerinden, banka şubelerinden ve internet ile mobil bankacılık hizmetleri üzerinden yatırılabilmektedir. Ayrıca sınav ücretlerini, ÖSYM sitesi üzerinden internetten de yatırmak mümkündür.

Ödemelerini ÖSYM internet sitesi üzerinden yapacak kişilerin, site üzerindeki ÖDEMELER kısmından kredi ya da banka kartı ile başvuru süresi içerisinde yapmaları gerekmektedir.

 

 


Yorum yapın