Aktüerya Bölümü Hakkında Bilgiler

By Genel

Aktüerya Bölümü Hakkında Bilgiler

Egitimhaberim.com eğitim sitesi olarak, sizlere eğitim ve öğretim kapsamındaki konular hakkında bilgiler verirken, en güncel eğitim haberleri sunma gayretindeyiz. Üniversite bölümleri serimizin bu yazısında tanıtımını yapacağımız bölüm ise, Aktüerya bölümü. Yazının tamamını okuduğunuzda, Aktüerya Bölümü hakkında bilgiler ve aklınıza takılan birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Aktüerya Bölümü Hakkında Bilgiler

Doğrudan sigortacılık ile uğraşmak isteyenlerin, tercih ettiği bir bölümdür. Emekli sandığı, sosyal güvenlik kurumları, Bağ-Kur, özel sigorta şirketleri ve diğer sosyal güvenlik kurumlarına nitelikli elemanlar kazandırmak için açılmış bir bölümdür.

Bu bölümden mezun olan kişiler, “Aktüer” olarak anılmakta olup, Sigortacılık teknikleri, olasılık ve istatistik çıkarma yöntemleri, finansman ve yatırım ilişlileri gibi etkenlere bağlı olarak, aynı zamanda kar zarar ilişkilerini de hesaplamaya yönelik eğitimlerin verildiği bölüm olarak bilinmektedir.

Aktüerya Bölümü için Hangi Puan Türü Gereklidir?

Aktüerya bölümü, SAY puan türüne göre alım yapmaktadır.  Daha öncesinde ilk bölümden alım yapılmış olsa da, yapılan mevzuat değişiklikleri sebebiyle, SAY puan türüne göre alımlar yapılmaktadır.

Çok az sayıdaki üniversitede Aktüerya Bölümü olması sebebiyle, en düşük 247,005, en yüksek ise 370,345 ile alım yapılmaktadır.

Aktüerya Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümde verilen dersler ağırlıklı olarak; insan kaynakları yönetimi, Pazar yönetimi, istatistik, matematik, vergi mevzuatı, hayat sigortacılığı, sigorta sözleşmeleri, insan kaynakları yönetimi ve sosyal güvenlik teorisi dersleridir.

Aktüerya bölümü mezunları ne kadar maaş alır? Nerelerde çalışır?

Aktüer unvanını kazanan kimseler, emekli sandığı, Sosyal Güvenlik Kurumları, Sosyal Sigortalar Kurumu ve özel sigorta şirketlerinde iş bulabilmektedir. Her yıl SGK denetmen yardımcıları alarak, istihdam sağlamaktadır. 2018 yılı için denetmen yardımcıları, 3.750 TL maaş almaktadır.

Denetmen yardımcısı olabilmek için mezunların, KPSS sınavlarında bölümleri üzerinden iyi puan almaları gerekmektedir.

Aktüerya bölümü mezunu olup özel sektörde işe başlayanlar ise, başlangıç olarak 2.000 TL maaş alabilmektedir. Bölümün diğer birçok bölüme göre daha kolay bir eitime sahip olması ve sigortacılık sektörünün her geçen gün daha fazla yayılmasıyla, Aktüerlik daha fazla tercih edilmektedir.

Yorum yapın