Adli Yargı – Adli Yargı Avukat – İdari Yargı Sınavları

By Genel

Adalet Bakanlığı tarafından ÖSYM’ye yaptırılan ve sonuçları adli yargı, adli yargı avukatlığı ve idari yargı için kullanılan sınav genel olarak savcı, hakim ve avukat alımları için kullanılmaktadır.

Adli yargı sınavı adli yargı hakim ve savcı adaylığı, adli yargı avukatlık sınavı avukatların hakimlik ve savcılık için girdikleri sınavı ve idari yargı hakimliği için ise idari yargı sınavı şeklinde uygulanmaktadır.

Adli yargı sınavı için aranan şartlar; 35 yaşını doldurmamış olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Hukuk fakültesinden mezun olmaktır. Yabancı bir hukuk programından mezun olanlar ise Türkiye’de fark derslerini ve sınavlarını vererek bu sınava girmeye hak kazanırlar.

Adli yargı avukatlık sınavı için aranan yaş şartı ise 45. Yine TC vatandaşı olmak ve Hukuk fakültesi mezunu olmak da benzer şartlar arsında sayılabilir.

İdari yargı sınavı için aranan şartlar ise 35 yaşını doldurmamış olmak, TC vatandaşı olmaktır. bu sınava Hukuk fakültesi mezunlarının yanı sıra Siyasal Bilgiler, İdari Bilimler, İktisat ve Maliye bölümlerinin 4 yıllık programlarından mezun olanlar da başvurabilir.

Adalet Bakanlığı Sınavlarına Başvuru Nasıl ve Nereden Yapılır?

Adalet Bakanlığı sınavlarına başvurular ÖSYM aday işlemleri sisteminden yapılmaktadır. Zaten daha önce üniversite sınavı veya ALES gibi programlar için ÖSYM kaydınız vardır. TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte sisteme https://ais.osym.gov.tr/ linki üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Sınavı Başvuruları Ne Zaman?

Adalet Bakanlığı sınavlarına başvurular genel olarak Ekim ayının son günleri ile Kasım ayının ilk haftası içinde olmaktadır. bu sınavın başvuru tarihlerini kaçıranlar için bazen geç başvuru da alınabilmektedir. Ancak sınav için en sağlıklı yol normal başvuru tarihleri arasında başvuru yapmanızdır.

Adli Yargı Sınavı Konuları

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan adli yargı sınavı konuları aşağıdadır;

  • Tüm adayların çözmek zorunda olduğu bölüm olan Genel Yetenek-Genel Kültür Testinde; Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Temel Yurttaşlık Bilgisi konularından oluşmaktadır. Yine 3 sınava girecek tüm adayların ortak olarak çözmek zorunda oldukları Ortak Alan Bilgisi Testinde Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü ve Medeni Hukuk konuları vardır.
  • Adli yargı sınavına girecek adayların adli yargı testinde; Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konuları bulunmaktadır.

Adli Yargı Avukatlık sınavı konuları ise;

  • Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıdır.

İdari Yargı sınavı konuları ise;

  • Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi konuları yer almaktadır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testinde 65 soru sorulmakta 80 dakika verilmektedir. Başvuruda belirttiğiniz sınavda ise 35 soru yer alacaktır. Toplam çözme süresi 50 dakikadır

TESTSORU SAYISI
Genel Yetenek - Genel Kültür
Türkçe6
Matematik6
Türk Kültür ve Medeniyetleri6
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi6
Temel Yurttaşlık Bilgisi6
TESTSORU SAYISI
ORTAK ALAN TESTİ
Anayasa Hukuku7
İdare Hukuku7
İdari Yargılama Usulü7
Hukuk Yargılama Usulü7
Medeni Hukuk7

Yorum yapın