arama

ABD’de Yüksek Lisans Eğitimi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Mustafa Sert Mustafa Sert
  • 1 Star
    Loading...

ABD dünyanın süper gücü konumunda bulunan teknoloji ve bilim açısından çok ilerde olan bir devlettir. Bunda şüphesiz eğitim kalitesinin ve beyin göçü almasının etkileri büyüktür. Beyin göçü almasındaki en büyük etkense eğitim kalitesi ve eğitim olanaklarıdır. İlk öğretimden, yüksek öğretime kadar öğrencilere oldukça fazla olanak tanınmaktadır. Bu sebeple öğrenciler uluslararası düzeyde lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi için en çok ABD’yi tercih etmektedir. ABD ise bu tercihleri lehine kullanarak öğrencilere oldukça fazla fırsat tanımakta ve başarılı öğrencileri ABD vatandaşı olmaya teşvik etmektedir.

ABD’de eğitim yaşamı

ABD’de Yüksek Lisans Eğitimi alacağınız süre boyunca en önemli şey yaşam koşulları olacaktır. ABD eyalet sistemiyle yönetilen bir ülke olduğundan eyaletlere bağlı olarak yaşam koşulları ve masrafları değişmektedir. Ancak öğrenciler için barınma seçeneği oldukça fazladır. Örneğin bir yurtta kalacaksanız yıllık ortalama 6 bin ile 10 bin dolar arası barınma masrafınız olacaktır. Eğer bir ev düşünüyorsanız kira masrafları Boston şehrinde 1600 ile 2400 dolar arası, Chicago şehrinde 1100 ile 1600 dolar arası, New York şehrinde ise 1800 ile 2900 dolar arasındadır.

ABD’de Yüksek Lisans Eğitimi Alabilmek için yapılması gerekenler

ABD’de Yüksek Lisans Eğitimi alabilmek için uzun ve zorlu bir başvuru süreci bulunmaktadır. Öncelikle başvuru için gereken sınavlara 1,5 yıl öncesinden kayıt olmak gerekmektedir. Başvurulacak okulları ve her okul için gerekli formları hazırlamalı ardından sınavlara girmelisiniz. Daha sonra tavsiye mektubu ve transkript bilgilerini hazırlamalısınız. Ardından gerekli finans belgeleri, son başvurular, vize başvuruları, sağlık sigortası, konaklama ve yolculuk detaylarını tamamlamalısınız. ABD’de eğitim alabilmek için F1 adı verilen öğrenci vizesi almanız gerekecektir. Bunun için fotoğraf, okulun kabul mektubu, ödeme makbuzu, akademik belgeler, gelir döküm belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve yabancı dil yeterliliği gösteren belge ibraz edilmelidir.