4 Yıllık Bölümlerin 2020 Taban Puanları

By Taban Puanlar

Üniversite sınavına hazırlanan adayların bir yandan konu yetiştirme gayreti sürerken diğer yandan 4 yıllık bölümlerin 2020 taban puanlarını ve başarı sıralamalarını da merak ettiklerini görüyoruz. TYT ve AYT şeklinde yapılan üniversite sınavında TYT puanları ile 2 yıllık ön lisans bölümlerine, TYT-AYT senteziyle de 4 yıllık lisans bölümlerine gidilmektedir.

Hazırlanması farklı bir stres, tercih dönemi ise farklı kaygılarla geçen üniversite sınavı yaklaşık 2 milyon adayın ter döktüğü ve hedeflerine ulaşmak için çalıştığı bir sınav olarak ÖSYM’nin en büyük sınavlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamda yapılan diğer en büyük sınav ise KPSS sınavıdır.

Üniversite sınavının yarattığı atmosfer hem mezun öğrencilerin hem de lise son sınıf öğrencilerinin üst düzey motivasyon ile hazırlanması gerektiği konusunda net bir mesaj veriyor. Bu motivasyon ile soru çözme yeteneklerini arttıran aday öğrenciler diğer yandan üniversitelerin 4 yıllık bölümlerin taban puanlarını da inceleyerek gitmek istedikleri bölümlerin puanları hakkında fikir sahibi olmaktadırlar. 4 yıllık bölümlerin taban puanları 2020 konusunda en geniş listeye https://ogrencikozu.com/4-yillik-bolumlerin-taban-puanlari-basari-siralamasi linkinden ulaşarak ÖSYM ile aynı verilere ulaşabilirsiniz.

2 yıllık bölümlerin 2020 taban puanları

Hedefler daima 4 yıllık olmayabiliyor. Hazırlanmak için yeteri kadar zaman bulamayanlar veya alt yapısı yeterli olmayan öğrenciler iş bulabilecekleri 2 yıllık ön lisans bölümlerine de hazırlanmak durumunda kalabiliyorlar. Bu bazı durumlarda en akılcı yöntem olabiliyor.

İstihdam garantisi veren 2 yıllık bölümler ile iş bulma ihtimali yüksek olan ön lisans bölümlerini rehber öğretmenler aracılığıyla öğrenmek ve hedefi iyi seçmek gerekir. Sadece üniversite mezunu olmak için okumak ülkemizdeki giderek artan işsizlik için çok da iyi bir tercih olmamaktadır.

Ancak uçak bakım, raylı sistemler, ilk ve acil yardım gibi bölümleri okuyarak iş bulma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Buna benzer birçok bölüm ile ilgili bilgiye yukarıda verdiğimiz linkten ulaşabilirsiniz. Son dönemlerin revaçta olan bölümlerinden biri de iş sağlığı ve güvenliği bölümü. Bu bölümde halen ihtiyaç var.

İlk olarak bu bölümden mezun olarak Çalışma Bakanlığının yaptığı İSG uzmanlığı sınavını başarıyla geçerseniz C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak meslek hayatınıza başlayabilirsiniz. Ardından belirli bir süre bu sınıfta çalışıp B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yeniden sınava girip geliri daha yüksek bir iş sahibi olabilirsiniz. Bu bölümün zirvesi olarak adlandırılan A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için de yeniden sınava girmeniz gerekir. Ancak A sınıfı iş güvenliği uzmanları ülkemizdeki gelir standartlarının çok daha üstünden bir gelirle iş sahibi olabiliyorlar. Çok tehlikeli sınıftaki işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek ciddi bir sorumluluk gerektirdiği için, büyük ölçekli holdinglerde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışıp 10 Bin TL’ye yakın gelir elde edebilirsiniz.

Yorum yapın