3600 Ek Gösterge Unutuldu

By Diğer, Eğitim Haberleri

Memurları ilgilendiren toplu sözleşmelerde çeşitli zam oranları ve enflasyon farkları konuşulurken 3600 ek gösterge sözü yine unutuldu. Bakanlar Kurulunun değiştiği dönemde özellikle Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK öğretmenlere 3600 ek gösterge ile ilgili müjdeli bir haber vereceklerini belirtmiş ancak daha sonra bu konu hiç gündeme gelmemişti.

Yaklaşık Bir milyon sağlık personeli, polis ve öğretmenlerin 3600 Ek Gösterge beklentisi 2020-2021 memur zammı görüşmelerinde hiç gündeme bile gelmedi. Cumhurbaşkanı’nın konuyla ilgili bilgisi olduğunu ancak onay vermediğini söyleyen bakanlık görevlileri sendikaların da bu konuda sessiz kaldığını söyledi.

En fazla üyeye sahip yetkili sendika konumundaki Memur-SEN’in de toplu görüşmelerde değil, daha sonraki basın açıklamasın sözleşme içerisinde ek göstergenin olmadığını belirtmesi samimiyetinin sorgulanmasına neden oldu.

3600 Ek Gösterge Sözü

Daha önceki seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 4 meslek gurubuna yönelik 3600 ek gösterge sözünün üzerinden aylar geçti. Bürokraside bu söze karşı çıkan büyük bir finans grubunun varlığından söz ediliyor. Ekonominin bu yükü taşıyamayacağı söyleniyor. Daha önce verilen sözde din görevlileri ve öğretmenler ile itfaiye görevlileri ve polislere 3600 ek göstergenin verileceği sözü vardı.

3600 Ek Göstergede Son Durum Ne?

Birkaç seçimdir söz verilen 3600 Ek gösterge özellikle muhalefetin sıklıkla dile getirdiği konuların başında geliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde her iki adayın da dilinde bu söz vardı ancak henüz somut bir adım atılmış değil.

Ağustos ayı içerisinde devam eden emekli ve memur zammı toplu görüşmelerinde hükümet adına teklif veren Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı basın toplantısında ek gösterge ile ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Memurların bu açıklamaları eleştirmesine neden oldu.

Bilindiği gibi ek gösterge verilmesi hem çalışanların hem de emeklileri ilgilendiriyor. Aslında emekli maaşlarını daha çok ilgilendiriyor.

Ek Gösterge Nedir? Kimlere kazanç sağlıyor?

Ek gösterge memur maaşlarının hesaplanmasında kullanılan katsayılardan birisidir. Memur maaşlarının ham haline olumlu katkı sağlar. Bir ham maaşın 1200 katsayı ile çarpılması ile 3600 katsayı ile çarpılması fark yaratır.

Ek göstergelerin yüksek rakamda olması maaşlardan emekli sandığına aktarılacak miktarın yüksek olması anlamına gelir. Bu da memur emekli olduğunda aldığı ikramiyenin ve emekli maaşının şimdikinden daha yüksek olacağının göstergesidir.

Öğretmenlerin şimdiki ek göstergesi ne kadardır?

Öğretmenler şu an 3000 ek gösterge üzerinden maaş alıyorlar. 3/2 derece ve kademedeki bir memur çocuk yardımı ile birlikte 4400 TL civarında maaş almaktadır. Ancak 3600 ek göstergenin verilmesi sonucu emekli kesintilerinde yüksek miktarda aktarım olacağı ve emekli olunduğunda 2200 TL emekli maaşı alan bir memurun 2800 civarında emekli maaşı alacağı anlamına gelecektir.

Şu an çalışanlara ek göstergenin bir faydası yok çünkü maaşlara bir katkısı olmuyor. Bir örnekle açıklayacak olursak:

Şu anki ek göstergesi 2200 olan bir memurun 3600 ek gösterge alması halinde şimdiki maaşı 23-25 TL arası artacak. Emekli maaşı ise 640-642 TL arası artacak. Emekli ikramiyesi ise 123 bin civarında artış yaşayacak.

Şu anki ek göstergesi 3000 olan memurların ek göstergesi 3600’e çıkarsa aktif maaşları eksiliyor. Eksilme miktarı 35 TL ile 40 TL arası olacak.

Ancak emekli maaşlarında artış yaşanacak. Beklenen artış miktarı 560 TL ile 570 TL arası bir rakam. Emekli ikramiyelerindeki artış ise 20 bin civarında olacak.

Yorum yapın