2020 Üniversite Sınavı Ne Zaman?

By YKS

2020 üniversite sınavı için hazırlanan adaylar son sürat çalışma yapmaya devam ediyor. Lise son sınıftaki öğrenciler bir yandan okul ve etüt merkezi, bir yandan özel dersler ve okuldaki DYK kursları derken yarış atı gibi koşmaya devam ediyorlar. Güzel bir bölüm hayali ile çalışmalarını sürdüren mezun öğrencilerin bir kısmı geçen seneki puanlarını yükseltmeye, bir kısmı da barajı geçmeye çalışacak. Sınava girecek tüm adaylar 2020 üniversite sınavı ne zaman diye ÖSYM sitesini de takip ediyorlar.

Kısaca YKS olarak bilinen üniversite sınavı toplamda 3 oturum şeklinde yapılmakta. İlk aşama olan TYT sınavı baraj sınavı gibi düşünülebilir. İkinci aşama olan AYT sınavı ise tam anlamıyla istediğiniz bölüm için nokta atışı yapmanız gereken ve bilgi ağırlık sınav. YKS sınav bütünlüğü içinde yerleştirme puanları hesaplanırken TYT % 40, AYT ise % 60 etki edecek.

Peki üniversite sınavına başvurular ne zaman?

2019 YKS sınavı için başvurular 12 Şubat ile 6 Mart 2019 tarihleri arasında yapılmıştı. 2019 YKS sınavları ise TYT 15 Haziran, AYT 16 Haziran şeklinde uygulanmıştı. 2020 YKS başvuruları ne zaman diye merak ediyorsanız ortalama aynı tarihte olacağı söylenebilir. Başvurular genel olarak ücret yatırma da dahil olmak üzere 25 gün sürmektedir.

2 yıllık önlisans programlarını tercih edecek öğrenciler veya PMYO, Uzman Çavuşluk, JÖH veya PÖH alımları için yarışacak adaylar sadece TYT başvurusu yapacak. 4 yıllık lisans programlarını isteyen adaylar ise TYT’nin ardından AYT sınavına da girmeli. Bu sınavla birlikte

Yorum yapın