2020 TYT Fizik Konuları ve Güncel Soru Dağılımı (ÖSYM Güncellemesiyle)

By TYT

TYT sayısal sınavlarının vazgeçilmez testlerinden biri olan Fizik dersi ile ilgili en güncel konular ve 2020 yılına kadarki konu dağılımı aşağıda yer almaktadır. Tabloda göreceğiniz konular ve soru dağılımları 2020 yılında işinize çok yarayacak. Ayrıca Fizik dersine nasıl çalışılır konusu ile ilgili de en altta bilgi bulabilirsiniz.

Sayısal dersler içinde öğrenmesi öğretmene bağlı derslerden biri olan Fizik dersi temeli sağlam olduktan sonra üzerine binası kolay inşa edilebilen bir derstir. Konuyu bildikten sonra yanlış yapma olasılığınız çok düşüktür çünkü doğa bilimlerinde neden ve sonuç birbirini o kadar güzel bir şekilde tamamlar ki isteseniz de yanlış yapamazsınız.

Şimdi siz hiç hayatınızda Fizik dersi aldınız mı diye soranlar vardır. Fizik dersi matematiğe dayalı bir ders olsa da neticede Fen Bilimlerinin bir parçasıdır ve doğada ne olup bitiyorsa Fizik aslında odur. Bu yüzden doğa bilimlerini sevenler ve bu alan ilgi duyanlar Fizik dersini çok kolay şekilde başarabilmektedir.

Ancak diğer taraftan şöyle bir gerçek de vardır ki Fizik dersi başarı oranı ülkemiz genelinde düşük kabul edilmektedir çünkü öğrencilerin yığınsal dağılımı genelde Eşit Ağırlık bölümünde yoğunlaştığı için Fizik dersine gereken önem verilmemektedir.

2020 TYT Fizik konuları nelerdir?

2020 TYT sınavında Fizik dersinden çıkacak sorular aşağıdaki konulardan sorulacaktır. Hangi konudan şimdiye kadar kaç soru çıktığı daha alttaki tablomuzda yer almaktadır. Düzenli bir çalışma ile bu konuları 2020 Haziran ayına kadar yetiştirebilirsiniz.

Fizik Bilimine Giriş
Vektör-Kuvvet ve Kuvvet Dengesi
Basit Makineler
Madde ve Özellikleri
Sıvıların Kaldırma Kuvveti
Basınç
Isı ve Sıcaklık
Genleşme
Doğrusal Hareket
İş Enerji
Işık ve Gölge
Düzlem Ayna
Küresel Aynalar
Kırılma ve Renkler
Merceler ve Aydınlanma
Elektrostatik
Elektrik Akımı ve Devreler
Temel Dalga Bilgileri
Yay Dalgaları
Su Dalgaları
Ses ve Deprem Dalgaları

KONULAR2013201420152016201720182019
Elektrostatik
-1111--
Mıknatıs111111-
Elektrik Akımı31111-1
İş ve Enerji12131-1
Kütle Merkezi-------
Dinamik111-1--
Doğrusal Hareket - Bağıl Hareket1-11111
Sıvıların Kaldırma İlkesi1---11-
Basit Makine--1----
Basınç1111---
Ses1111---
Optik1111322
Isı ve Sıcaklık2222111
Madde ve Özellikleri-1112-1
Kuvvetler-1-----
Fiziğin Doğası111111-

Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

Sayısal derslerde Matematik ve Geometri Soyut Bilimler kategorisindeki iki temel ders ise, Fen Bilimlerinin en temel 3 dersinden biri de Fizik olmaktadır. Bu yüzden üniversiteye hazırlanan her genç Fizik dersine nasıl çalışılır konusunda merak içindedir.

Eğer Fizik dersini anlamak için Matematik yeter diyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz. Tabi ki Fizik için Matematik bilmek çok önemli ancak Fizik dersine özgü terimleri bilmek ve kanunları yorumlamak da mühimdir.

Öncelikle Fizik dersini bir ihtiyaç olarak görmelisiniz. Sayısal bölümden hedeflediğiniz bir yere var ise Fizik dersi size kesinlikle gereklidir. Formül ezberlemektense ne anlama geldiğini anlamaya çalışın. Formülize edilen kurallar ne ifade ediyor, hangi temel bilgiden besleniyor ve hangi sonuca ulaşıyor?

Ders çalışırken kısa notlar almanız çok önemlidir. Birkaç farklı kitaptan farklı soru örneklerini görerek soru çözün. Tek bir yoruma dayalı kitaplardan daha fazlası çözülmelidir.

Fizik dersindeki konular arasında ilişkiler kurun. En fazla zorlandığını konular hakkında özetler ve blok notlar oluşturmanız, odanızda farklı yerlere asmanız görsel hafızanızı da tetikleyecek ve konuları daha iyi öğreneceksiniz.

Konuyu öğrenmeden soru çözmeye geçmeyin. Çözemezsiniz, çözemediğiniz için de o dersten soğursunuz. Kesinlikle kolaydan zora giden soru kaynağı tercih edin. Direkt olarak en zor sorulardan başlamayın. Çözemediğiniz soruları muhakkak bir öğretmene çözdürün. Sonra o soruyu tekrar kendiniz çözün.

TYT sınavında çıkan soru kalıpları aşağı yukarı birbirine benzerdir. Farklı soru kalıplarını çokça çözün. Öyle bir çözün ki TYT’ye girdiğinizde tüm soru türlerini görmüş ve deneyimlemiş olun.

Yorum yapın