2020 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı Nasıl Olacak? (GÜNCEL)

By TYT

TYT sınavında gerçekten başarılı olmak isteyen tüm adayların uğramadan geçemeyeceği derslerden biri olan Biyoloji dersi, sözel bir ders gibi görünmekle birlikte yorum gücü de isteyen sorulara sahiptir. Genetik ve Populasyon konularında çıkabilecek sorularda adayların yorum becerisi de ölçülmektedir.

KONULAR201120122013
201420152016201720182019
Canlıların Temel Bileşenleri111213311
Hücre ve Yapısı212-212-1
Ekoloji112221-11
Duyu Organları--1-1----
Hücre Bölünmeleri1-1111-11
Madde Geçişleri11-11121-
Nükleik Asitler-1-------
Sınıflandırma-1-121111
Bakteri--21-----
Enzimler-2-------
Bitkiler Biyolojisi32112111-
Kalıtım ve Evrim2212122-1
Canlıların Ortak Özellikleri---1-1---
Metabolizma--1--1---
Sistemler2111--2--

Biyolojiye Nasıl Çalışılır?


Biyolojiye karşı olumlu bir tavır sergileyin. 
Biyoloji karmaşık olabilir, fakat okuduğunuz şeyi düşünmek anlamanızı kolaylaştırır. Doğru tutuma sahip olmak ders çalışmayı daha eğlenceli hale getirebilir. Bazen zor olduğunu hissedebilirsiniz, ancak öğrendiklerinizle ilgileniyorsanız, kendinize bir yük gibi hissetmezsiniz.

 • Biyolojik kavramları gerçek dünyaya uyarlamak ve kullanmak yardımcı olabilir.
 • Vücudunuzun nasıl çalıştığını düşünün. Hareket etmenize izin vermek için kaslarınız nasıl birlikte çalışır? Beyniniz, vücudunuza bir adım atmasını söylemek için bu kaslarla nasıl iletişim kurar? Çok karmaşık, ancak vücudunuzdaki tüm hücreler sizi sağlıklı tutmak için birlikte çalışır.
 • Biyoloji size tüm bu süreçleri ve nasıl çalıştıklarını öğretir. Eğer düşünürseniz, bunu keşfetmek oldukça etkileyicidir.

Karmaşık kelimeleri köklerine ayırın. Biyoloji sözlüğünü karmaşık ve hecelemesi zor bulabilirsin. Bununla birlikte, bu konudaki kelimelerin çoğu Latince’den gelmektedir ve bir ön eki ve soneki vardır. Terimleri oluşturan önekleri ve sonekleri bilmek, zor kelimelerin öğrenilmesini kolaylaştırır.

 • Örneğin, “glikoz” kelimesi iki kısma ayrılabilir, “gluk”, tatlı anlamına gelir ve “-oz”, şeker anlamına gelir. “-Ose” şeker anlamına gelir, biliyorsunuz maltoz, sakaroz ve laktoz da şekerdir.
 • “Endoplazmik retikulum” terimi zor görünüyor. Bununla birlikte, eğer “endo” nun “içinde” anlamı taşıdığını, “plazmik” sitoplazma anlamına geldiğini ve “reti” nin net anlamına geldiğini biliyorsanız, bunun sitoplazmanın içinde bulunan net benzeri bir yapı olduğunu bileceksiniz.

Kelimeler için Flashcardlar yapın. Flashcardlar, biyolojide karşılaşacağınız birçok kelimenin anlamını öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Onları yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz. Okula giderken arabada Flashcard çevirmek harikadır. Flashcard yapma işlemi çalışmak için yararlı bir yol olsa da, kartların kendilerini incelemek ve anlamlarını kavramak da yararlıdır.

 • Her yeni ünitenin başında, bilmediğiniz kelimeleri tanımlayın ve kartlarını çizin.
 • Bu kartları ünite boyunca inceleyin, test çözme zamanı geldiğinde hepsini hatırlayacaksınız!

Çizim yapın ve etiketleyin. Biyolojik bir sürecin bir şemasını çizmek, kavramı öğrenmek için sadece okumaktan daha basit bir yol olabilir. Gerçekten anlıyorsanız, tüm süreci çizmeniz ve tüm önemli yönleri etiketlemeniz gerekir. Aynı zamanda ders kitabınızdaki diyagramları inceleyin. Başlıkları okuyun ve diyagramın neyi temsil ettiğini ve öğrendiğiniz kavramla nasıl ilişkili olduğunu gerçekten anlayın.

 • Birçok biyoloji dersi, hücreyi ve hücreyi oluşturan çeşitli parçaları ve organelleri öğrenerek başlayacaktır. Bunu çizip tüm parçaları etiketleyebilmek önemlidir.
 • Aynısı, ATP sentezi ve Krebs Döngüsü gibi birçok hücre döngüsü için de geçerlidir. Sınavdan önce onları anladığınızdan emin olmak için bunları haftada birkaç kez çizin.


Dersten önce ders kitabını okuyun. 
Biyoloji, sınıfta olduğunuz kısa sürede özümsenecek bir ders değildir. Materyali sınıfta işlenmeden önce okumak size kavramlar hakkında bir fikir ​​verecektir ve neyin anlatıldığını anlayacaksınız. Metin size konuları tanıtır ve okumaya dayalı sorular sormaya hazırlanırsanız dersten çok daha fazlasını alırsınız.

 • Kitabın hangi kısımlarının dersten önce okunacağını öğrenmek için müfredatınıza bakın.
 • Materyal hakkında not alın ve sorularınızla sınıfa gelin.

Genelden özele doğru kavramları öğrenin. Biyolojiyi anlamak, ayrıntılara girmeden önce genel kavramları anlamanızı gerektirir. Nasıl çalıştıklarının ayrıntılarını anlamaya çalışmadan önce geniş konulara gerçekten hakim olun.

 • DNA’nın nasıl okunduğunu ve daha sonra bu proteinlere nasıl çevrildiğini anlayabilmeniz için proteinlerin DNA’nın planlarından yapıldığını bilmeniz gerekir.
 • Ana hatlar, notlarınızı genelden özele doğru düzenlemek için harika bir yoldur.

Soruları her bölümün sonunda cevaplayınız. Biyoloji ders kitaplarında her bölümün sonunda, konudan anlamanız gereken kavramları pekiştiren gerçekten güzel sorular var. Soruları cevaplamayı deneyin ve kaç tane başarabileceğinizi görün. Cevaplanması daha zor olan soruları not alın. Bu konulardaki notlarınızı tekrar ziyaret edin ve / veya bölümün bu bölümünü tekrar okuyun.

 • Bu soruları cevaplarken çok fazla zorluk yaşıyorsanız, sınıf arkadaşlarınızdan veya öğretmeninizden ilave yardım isteyin.

Notlarınızı her ders günü içerisinde gözden geçirin. Dersten çıkınca yeni öğrendiğiniz her şeyi hatırlamak için adım atın. Notlarınızı o akşam veya ertesi gün incelemek, öğrendiklerinizi sentezlemenize yardımcı olabilir. İnceleme yaparken, her şeyin bir anlam ifade edip etmediğini kendinize sorun.

 • Kafanızın kafasını karıştıran bir şey varsa, ders kitabınızdaki kavramın içeriğini tekrar okuyunuz. Hala mantıklı gelmiyorsa, öğretmenine bundan sonraki derste sorunuz.


Özellikle biyoloji okumak için zaman ayırın. 
Biyoloji birçok öğrenci için zor olabileceğinden, başarılı olmak için zaman ayırmalısınız. Her gece biyoloji için zaman ayırırsanız, sıklıkla ders çalışma alışkanlığına kavuşursunuz. Sınav zamanı yaklaştığında kendinize teşekkür edeceksiniz çünkü bu zaman boyunca her şeyi gözden geçirmiş olacaksınız.

 • Çalışma programınıza bağlı kalın ve bunu bir alışkanlık haline getirin. 1 günü atlarsanız, ertesi gün telafi edin ve arka arkaya birden fazla gün atlamamaya dikkat edin.
 • Meşgulseniz bile notlarınızı gözden geçirerek günde 15 dakika harcamayı planlayın. Bu büyük bir fark yaratabilir!

Büyük sınavdan önce eski sınavları inceleyin. Geçmiş yıllardan itibaren sınavlara erişiminiz varsa, onları almaya çalışın ve ne kadar hakim olduğunuzu görün.

 • Eski sınavlarda çıkan soruları yanıtlamak, çalışmaya devam etmek için neye ihtiyacınız olduğuna ve hangi konularda uzmanlaştığınıza dair bir fikir verecektir.
 • Ayrıca, test etmek için kendi testlerini yapabilirsin. En çok zorluk çektiğiniz kavramlara odaklanın. Bu, bilgileri yalnızca ezberlemeye çalışmak yerine anlamlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur.

Yorum yapın